Kategorie
Amerykańska whiskey

Amerykańska whiskey

Prawdopodobnie historia whiskey amerykańskiej zaczyna się, gdy osadnicy z Europy przenieśli się na amerykańską ziemię. Podczas tego procesu zabrali z ojczystych ziem wiele dóbr, w tym również tajemnice jej produkcji.

Jednak szybko okazało się, że  warunki klimatyczne różnią się od tych, które panowały w Europie. Zmusiło to ludzi do zmiany receptury whiskey. Amerykańska whiskey wytwarzana jest głównie z kukurydzy, z której przygotowuje się zacier fermentowany, a następnie na specjalnych drożdżach gorzelniczych, inaczej zwanych drożdżami whiskey do zacierów zbożowych.

Whiskey amerykańska produkowana jest wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Produkowana jest z kukurydzy, jęczmiennego słodu, żyta oraz pszenicy. Podobnym aspektem jest to, że również whiskey amerykańska jak i irlandzka czy szkocka leżakują w dębowych beczkach. Czas leżakowania wynosi minimum dwa lata. Amerykańskie whiskey dzielą się na:

  • Bourbon Whiskey,
  • Tennessee Whiskey,
  • Rye and Wheat Whiskey,
  • Corn Whiskey,
  • Blended American Whiskey

W 1794 roku w Pensylwanii, Alexander Hamilton wprowadził, ku wielkim protestom producentów trunku, podatek akcyzowy nałożony na produkowaną w Stanach Zjednoczonych whiskey. Celem nałożenia podatku było zmniejszenie długu powstałego po wojnie o niepodległość. Alexander Hamilton uważał, że te długi należy spłacić i przekonał do  zatwierdzenia podatków Kongres. Usprawiedliwieniem było to, że podatek miał być bardziej miarą dyscypliny społecznej niż przychodem dla państwa. Silny sprzeciw producentów amerykańskiej whiskey przyczynił się do wybuchu zbrojnych rozruchów w 1794 roku. Nazwano to wydarzenie Whiskey Rebellion, inaczej Whiskey Insurrection. 

Zakłada się, że z Kentucky pochodzi 95% produkcji bourbona. Produkuje się go z kukurydzy, innych zbóż (np. pszenicy, żyta czy słodowanego jęczmienia) oraz wody z Kentucky. Słodka woda używana do produkcji tego trunku, powstaje dzięki pokładom wapnia, które umieszczone są pod środkową częścią Kentucky. Pokłady wapnia wyciągają z wody niemal całe żelazo nadając jej przy tym miękkość i charakterystyczny słodki smak.

W 1964 roku został ustalony przez federalne zarządzenie standard, określający jakie trunek ten musi spełniać warunki.  Wymagana zawartość kukurydzy to minimum 51%, jednak najczęściej jest to 70%. Nie może być wlewany do beczek kiedy ma więcej niż 62,5% czystego alkoholu. Jednak po destylacji musi zawierać co najwyżej 80% etanolu. Bourbon powinien być leżakowany w nowych, wcześniej opalonych dębowych beczkach. Musi być wyprodukowany tylko i wyłącznie z naturalnych składników. Bourbon leżakowany krócej niż cztery lata musi posiadać specjalną informację o okresie jego leżakowania. Wszystko to nadaje bourbonowi jedyny i niepowtarzalny smak.

Historia powstania bourbona nie jest znana. Prawdopodobnie nie istnieje konkretny wynalazca bourbona, który w swojej obecnej formie produkowany jest od końca XIX wieku. Za ,,światową stolicą bourbona“ uznaje się Bardstown w stanie Kentucky. We wrześniu odbywa się tam coroczna impreza Bourbon Festival.

Najpopularniejszą marką produkującą whisky typu bourbon jest Jim Beam. Destylowana jest w Clermont w stanie Kentucky. Powstaje od 1795 roku i jej własnością firmy Beam Suntory. Najsławniejszym i najpopularniejszym bourbonem świata jest Jim Beam Kentucky Straight Bourbon Whiskey. Nigdy nie udało mu się przebić popularnością whiskey Jack Daniel’s, jednak bez wątpienia zasługuje na specjalne miejsce w rankingu znanych trunków. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby tej whiskey.

Innym przykładem destylarni, która produkuje bourbony jest Wild Turkey. Destylarnia znajduje sie w stanie Kentucky, kolo Lawrenceburga. Produkuje whiskey typu bourbon od 1940 roku.  Miłośnicy trunku tej marki nazywają ją “The Kickin’ Chiken”, co oznacza dający kopa kurczak. Najpopularniejsza whiskey ma nieco ponad 50% alkoholu, co dało mu taki przydomek. W standardowej whiskey typu bourbon jest około 40% alkoholu. Wild Turkey jest whiskey z wyższej półki i zatykana jest korkiem, a nie plastikową zakrętką. 

Drugim rodzajem whiskey produkowanej w Stanach Zjednoczonych jest Tennessee. Jest ona bardzo podobna do bourbona. Jednak różni się procesem filtrowania. Tennessee whiskey jest przepuszczana przez grubą warstwę węgla drzewnego wypalanego z cukrowego klonu, dzięki czemu zyskuje właściwy kolor i aromat. Cały ten proces trwa przeważnie około 10 dni. Aktualnie produkuje się tylko dwie marki Tennessee whiskey.

Najpopularniejszą marką produkowaną w tamtym regionie jest słynny Jack Daniel’s. Produkowana jest od 1866 roku. Łagodny smak charakteryzujący ten trunek, powstaje przez filtrowanie przez ponad 3-metrową warstwę klonowego węgla drzewnego. Firma jest najstarszą oficjalnie zarejestrowaną destylarnią w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie każdy z nas widział charakterystyczne butelki z czarną etykietą. Najczęściej występują one o pojemności 0,5, 0,7 lub 1 litra (rzadziej spotykane są również nawet 3 litrowe butelki). W ofercie można znaleźć również serię sosów do mięs i dań z grilla. Sosy posiadają licencję i zawierają one 1% oryginalnej whiskey Old No. 7.

Następnym rodzajem whiskey amerykańskiej jest rye and wheat whiskey, czyli  tłumaczeniu żytnia i pszeniczna whiskey. Większość tego rodzaju whiskey pochodzi ze stanów Indiana i Kentucky. Whiskey pszeniczna nie jest zbyt popularna. Musi powstawać z minimum 51% pszenicy. Natomiast żytnia whiskey cieszy się już większą popularnością. Jest przeważnie używana do whiskey blended i rzadko występuje jako ‘Straight Rye Whiskey’. Podobnie jak w przypadku whiskey pszenicznej, whiskey żytnia powinna być produkowana przynajmniej w co najmniej 51 procentach z żyta oraz destylowana do mniej niż 80 procent. Rye whiskey musi być leżakowana w nowych, osmolonych, dębowych beczkach przez co najmniej dwa lata. Przykładowymi whiskey żytnimi są: Wild Turkey Straight Rye Whiskey, Rittenhouse Rye Whiskey, Michter’s Rye Whiskey.

Rodzaj whiskey, który rozwinął się dzięki obfitym dostawom kukurydzy w Stanach Zjednoczonych jest corn whiskey. Można powiedzieć, że kukurydziana whiskey była starym przodkiem bourbona. Sama nazwa świadczy o głównym składniku tego rodzaju whiskey – kukurydza.  Używana do produkcji melasa musi składać się z co najmniej 80 procentach z kukurydzy. Znaczną różnicą pomiędzy bourbonem, a corn whiskey jest sposób leżakowania. Kukurydziana whiskey nie musi dojrzewać  drewnianych beczkach. Jednak jeśli ma być poddana temu procesowi musi się on odbywać albo w beczkach używanych wcześniej do leżakowania bourbona, albo w beczkach nieosmalonych. Przykładowe whiskey kukurydziane: Catdaddy, Mountain, Moonshine, Old Gristmill, Old Oak, Virginia Lightning, Georgia Moon, Dixie Dew, Mellow Corn, J.W. Corn.

Blended american whiskey jest szóstym i zarazem ostatnim rodzajem amerykańskiej whiskey. Mieszana whiskey zawiera tylko około 20 procent bourbona i amerykańskiej whiskey. Pozostałe 80 procent stanowi alkohol. Dzięki temu powstaje bardzo tania w produkcji whiskey. 

źródło: https://lubimywhisky.pl/regiony-destylarnie-whisky-usa/