Kategorie
Amerykańska whiskey Szkocka whisky

Bourbon a whisky

Różnice między bourbonem a szkocką

Kraj pochodzenia

Najważniejszą różnicą jest oczywiście kraj pochodzenia. Szkocka whisky jak sama nazwa wskazuje pochodzi ze Szkocji, a bourbon ze Stanów Zjednoczonych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że szkocka whisky nie może opuścić swojego kraju w beczkach. Natomiast whiskey amerykańska (bourbon) może być produkowana w dowolnym miejscu na terenie Stanów. Mówi się, że nawet 90% produkcji tego trunku powstaje w stanie Kentucky, gdzie odbywa się coroczny festiwal poświęcony bourbonowi.

Nazewnictwo

Tradycyjna pisownia nazwy whisky jest różna po różnych stronach oceanu i również sprawia, że pojawia się różnica pomiędzy whisky szkocką a bourbonem. Szkoci używają pisowni „whisky”, Amerykanie używają pisowni wywodzącej się od emigrantów z Irlandii, czyli „whiskey”, która nie zmienia sposobu wymowy tego słowa. Warto wiedzieć, że istnieją amerykańskie destylarnie takie jak Maker’s Mark czy George Dickel, które preferują pisownię szkocką.

Pogoda

Nawet różnica temperatur ma wpływ na końcowy smak trunku. W Szkocji jest chłodno i nie ma dramatycznych zmian temperatury w ciągu roku. Temperatura w ciągu roku nie spada w ogóle poniżej zera rozciągając się od 2℃ do 18℃ z amplitudą 16℃. Natomiast w, miejscowości Frankfort w stanie Kentucky notuje temperatury od -5℃ do 31℃ co daje nam amplitudę 36℃, czyli ponad dwukrotnie większą niż w Szkocji.

Receptura

W szkockiej whisky single malt źródłem cukru jest jęczmień. W whisky mieszanej mogą to być różne zboża. Z kolei w bourbonie musi być przynajmniej 51% kukurydzy. Zwykle jest to 70% podczas gdy pozostałe zboża to słód jęczmienny oraz pszenica lub żyto.

Destylacja

Whisky słodowa destylowana jest w Szkocji dwukrotnie, a bardzo rzadko trzykrotnie, w miedzianych alembikach. Whiskey amerykańska poddawana jest procesowi ciągłej destylacji kolumnowej, która później poprawiana jest w niewielkich alembikach nazywanych „doublerami”.

Rodzaj beczek

Amerykańska whiskey leżakuje tylko i wyłącznie w ASB, czyli American Standard Barrel o pojemności 53 US gallons, czyli 200 litrów. ASB to stosunkowo mała beczka gwarantująca korzystny dla leżakującej whiskey stosunek wewnętrznej powierzchni beczki do objętości leżakującego destylatu.

Szkoci chętnie korzystają z beczek używanych przez co do leżakowania wykorzystują ich rozmaite rodzaje. Mogą to być zatem beczki o rozmaitych pojemnościach, po rozmaitych alkoholach, wykonanych z Quercus alba i Quercus robur. Przykłady nazw takich beczek to pipe, drum, hogshead.

Rodzaj drewna

Regulacje dotyczące drewna w Stanach Zjednoczonych wykorzystywanego do leżakowania alkoholu są ścisłe. Drewno do leżakowania whisky musi być drewnem nowym (ang. virgin oak), nieużywanym wcześniej do leżakowania alkoholu. Choć nie ma takiego wymogu prawnego, beczki te zrobione są praktycznie zawsze z amerykańskiego dębu białego Quercus alba. 

W Szkocji panuje znacznie większa dowolność dotycząca leżakowania whisky. Warto wiedzieć, że obecnie lwia część beczek w Szkocji to właśnie przebudowane beczki po bourbonie, ale powszechnie wykorzystuje się także beczki po Sherry, a także po innych winach wzmacnianych i gronowych, które często wykonane są z dębu europejskiego Quercus robur.

Leżakowanie

Czas leżakowania whisky w Szkocji to 3 lata. Czas ten jest dłuższy niż w USA, co wynika z niższej temperatury maksymalnej, niższej amplitudy temperatur oraz faktu wykorzystania wcześniej używanego drewna, które mniej wpływa na whisky.

Czas leżakowania whisky w USA to 2 lata. Czas ten jest stosunkowo krótki, ponieważ zarówno maksymalna temperatura jak i amplituda temperatur w warunkach leżakowania jest większa niż np. w Szkocji, a whisky zawsze leży w nieużywanym wcześniej drewnie, które szybko przekazuje leżakującemu destylatowi swoje właściwości.

źródło: https://faktybytom.pl/20201209368310/bourbon-a-whisky-co-charakteryzuje-najbardziej-znana-amerykanska-odmiane, https://www.milerpije.pl/jaka-jest-roznica-pomiedzy-whisky-szkocka-a-bourbonem.html