Kategorie
Szkocka whisky

,,Kolebka whisky”, czyli destylarnia Lindores Abbey

Po ponad 520-stu latach przerwy z miedzianych destylatorów w opactwie Lindores ponownie wypływa tradycyjna szkocka whisky. Produkcja trunków odbywała się w tym miejscu co najmniej od 1494 roku, choć najprawdopodobniej miała jednak miejsce już dużo wcześniej. Po długim okresie apatii, w roku 2021 wypuszczona została pierwsza Single malt pochodząca właśnie ze słynnej destylarnii Lindores Abbey. Te wieści z pewnością zadowolą miłośników whisky, zwłaszcza szkockiej, dlatego spieszymy do Was, by wyjaśnić wszystkie najważniejsze i najciekawsze w tej sprawie kwestie.

Chociaż obecnie opactwo najbardziej znane jest jako duchowy dom szkockiej whisky, to historia Lindores Abbey wiąże się nie tylko z tym trunkiem. Na czym więc polega wyjątkowość tego miejsca i dlaczego określa się je mianem ,,kolebki whisky”?

Historia opactwa Lindores

Przez ostatnie 20 lat obecny kustosz opactwa Lindores Abbey, Drew McKenzie-Smith, zebrał i zbadał wiele ciekawych wątków z historii opactwa. 

„Kościół nad wodą”, jak często określane jest opactwo, został założony w 1191 roku przez Davida Earl z Huntingdon. Klasztor postawiony został na ziemi z widokiem na ujście rzeki Tay, podarowanej założycielowi przez jego brata, króla Wilhelma I. W średniowieczu bowiem bogaci i możni wierzyli, że utworzenie domu zakonnego, zapewni im wielkie zaszczyty w niebie, co częściowo wyjaśnia decyzję hrabiego Davida o założeniu Lindores. Według innego przekazu, kiedy hrabia David wracał do domu z Ziemi Świętej i jego statek wpadł w sztorm, wówczas przysiągł on, że jeśli uniknie utonięcia, założy duży klasztor ku czci Najświętszej Dziewicy.

Mnisi, którzy w 1191 roku przybyli do Lindores z Kelso na granicy Szkocji, aby postawić i zamieszkać w klasztorze, byli Tironensianami, czyli benedyktynami z zakonu Tiron we Francji. Cieszyli się oni ogromnym uznaniem, również u hrabiego David’a Earl’a, z uwagi na swoje umiejętności ogrodnicze i medyczne. W przeciwieństwie do członków innych zakonów często angażowali się również w pracę fizyczną i rolniczą – wierzyli bowiem, że ciężka praca oczyszcza duszę. Ogromne sady, które z czasem powstały wokół opactwa, stanowiły niepodważalne świadectwo umiejętności mnichów.

Dziś opactwo Lindores Abbey jest stosunkowo mało znanym na świecie miejscem. W przeszłości natomiast stanowiło bardzo ważny i bogaty zakątek, odwiedzany przez królów i królowe, a także wojowników i mężów stanu. Było też punktem istotnym pod względem handlowym. Opactwo handlowało bowiem zarówno z lokalnymi, jak i zagranicznymi kupcami.

Prawdopodobnie najważniejszym historycznym wydarzeniem, jakiego świadkiem kiedykolwiek było opactwo Lindores, stanowiło spotkanie trzech znamienitych rycerzy, do którego doszło tutaj w 1306 roku. Sir Gilbert Hay z Errol, Sir Neil Campbell z Lochaw i Sir Alexander Seton złożyli przed ołtarzem głównym przysięgę, że będą ,,bronić króla Roberta Bruce’a i jego korony do ostatniej kropli krwi i majątku”. Rycerze ci byli jednymi z najwierniejszych przyjaciół Bruce’a i wszyscy zostali dobrze wynagrodzeni za swoją lojalność przez króla, gdy ten przejął władzę.

Jeśli chodzi natomiast o samą produkcję whisky na terenie opactwa Lindores, to przyjmuje się, że destylacja odbywała się tam co najmniej od 1494 roku, choć najprawdopodobniej miała miejsce już na długo przed tym rokiem.

Upadek opactwa rozpoczął się zaś w XVI wieku, kiedy Szkocja niszczona była przez niepokoje polityczne. Wówczas klasztor został dwukrotnie zaatakowany i obalony przez reformatorów. 

W 1913 roli farma Lindores Abbey została kupiona przez dziadka Drew McKenzie Smitha. Podobnie jak jego ojciec, Drew posiada obecnie tytuł „Kustosza Lindores”, a wraz ze swoją żoną, Helen, spędził 20 lat niestrudzenie badając teren opactwa i prowadząc kampanię na rzecz przywrócenia świetności destylarni w Lindores Abbey. 

Destylarnia powstała w skutek przebudowy i powiększenia oryginalnej starej farmy Abbey. Prace projektowe rozpoczęto w 2015 roku, a poprzedzono je rozległymi wykopaliskami archeologicznymi, które pozwoliły odkryć mury i rozmaite elementy średniowiecznej klasztornej ceramiki.

W 2017 roku, po 523 latach przerwy, alkohol zaczął ponownie płynąć z miedzianych naczyń w opactwie Lindores, a w 2021 wypuszczona  została z tego miejsca pierwsza Single malt.

Co wyróżnia whisky z Lindores Abbey?

Jak już opisaliśmy wyżej, z trunkiem z Lindores Abbey wiąże się przede wszystkim wspaniała tradycja i niepowtarzalna historia. Wytwarzana w destylarnii opactwa whisky zachwyca delikatnym smakiem i aromatem, a jednocześnie stanowi wyjątkowy wycinek z historii nie tylko szkockich alkoholi, ale i całego kraju. Czy jednak są to jedyne elementy, którymi wyróżniają się trunki z Lindores Abbey? Czy ,,kolebka whisky” może nas czymś jeszcze zaskoczyć? 

Ta słynna whisky jest uprawiana, słodowana, destylowana i butelkowana w szkockim hrabstwie Fife. Elementem wartym uwagi jest z pewnością podejście do procesu produkcji. Dla destylarnii Lindores Abbey niesłychanie ważna jest mianowicie dbałość o środowisko. Dlatego w swoich planach idzie naprawdę daleko, aby przywrócić do życia dawne ogrody i sady wokół destylarni. Obecnie destylarnia używa jęczmienia, uprawianego na lokalnych farmach, których pola otaczają opactwo i pierwotnie były terenami należącymi do niego. Lindores Abbey posiada trzy miedziane destylatory, jeden duży i dwa mniejsze, co pozwala na dłuższy kontakt alkoholu z miedzią podczas końcowej destylacji, dając czysty i delikatny smak whisky.

Fermentacja odbywa się w tradycyjnych drewnianych beczkach, dostarczonych przez firmę Joseph Brown z Dufftown. Natomiast woda do produkcji whisky pochodzi z odwiertu w pobliżu destylarnii, co pozwala czerpać z tego samego źródła, które było używane w 1494 roku. Opactwo było wówczas zasilane przez kilka studni, takich jak studnia Opatów, studnia Mnichów, studnia Kleryków i studnia Czarownic. W dobie zrównoważonego rozwoju i dążenia do zmniejszenia śladu węglowego, wykorzystywany w Lindores Abbey, łańcuch dostaw staje się coraz bardziej lokalny i pozwala wspierać lokalne firmy.

Zwiedzanie destylarnii i członkostwo w The 1494 Society

Jeśli chcesz z pierwszej ręki dowiedzieć się wszystkiego o procesach i historii produkcji whisky w opactwie, możesz udać się na wycieczkę po destylarnii Lindores Abbey. Poznasz na niej tajniki destylacji, a nawet…zyskasz okazję do spróbowania pysznych trunków. 

Co zaś tyczy się członkostwa w stowarzyszeniu The 1494 Society, to z pewnością fakt, że daje ono wyjątkową szansę bycia częścią historii szkockiej whisky. 

Przez cały okres członkostwa istnieje możliwość uczestniczenia w ekskluzywnych wydarzeniach i otrzymywania aktualizacji na temat postępów destylarnii i wytwarzanej przez nią whisky. Jak wynika z informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie opactwa, oprócz świadomości pomocy udzielonej dla zachowania długoterminowej przyszłości Lindores Abbey, członkostwo w The 1494 Society uprawnia do ciekawych przyszłych korzyści takich, jak:

  • 10% zniżki na wszelkie przedmioty z Lindores za pośrednictwem Visitor Centre lub online,
  • dożywotnie (niezbywalne) bezpłatne wycieczki do destylarni dla członków stowarzyszenia,
  • dostęp do przyszłych ekskluzywnych (,,tylko dla członków”) butelek z prywatnym numerem,
  • wcześniejsze powiadomienie i możliwość zamówienia przedpremierowo kolejnych limitowanych edycji stworzonych przez Lindores (z 10%-ową zniżką) – będą one ograniczone do jednej butelki na członka.

źródła:

https://lindoresabbeydistillery.com/pl/

https://lindoresabbeydistillery.com/the-distillery/

https://lindoresabbeydistillery.com/our-story/lindores-abbey-whisky-1494/

https://lindoresabbeydistillery.com/our-story/the-abbey/

https://lindoresabbeydistillery.com/our-story/the-monks/

https://lindoresabbeydistillery.com/our-story/the-build/

https://lindoresabbeydistillery.com/memberships/