Kategorie
ABC whisky

Mity na temat whisky

Czy jeśli pijemy whisky to tylko i wyłącznie czystą? Czy najlepsze whisky to te, które posiadają ciemną barwę, przypominającą bardzo mocną herbatę? 

Whisky to trunek tylko i wyłącznie dla mężczyzn.

MIT

Każdy może sięgnąć po ten alkohol. Szkocka to trunek dla ludzi niezależnie od płci czy szerokości geograficznej. Zawsze do głosu dochodzi gust i indywidualne upodobania. Każda kobieta z pewnością znajdzie coś idealnego w różnorodnej ofercie trunku. 

Ciekawostka: Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę w próbowaniu różnych whisky, możesz sięgnąć po coś delikatniejszego. Dobrym pomysłem jest spróbowanie whisky Ballantine’s Finest, która charakteryzuje się nutami wanilii, owoców i miodu. 

Każda whisky smakuje tak samo

MIT

Nic bardziej mylnego. Różnorodność świata whisky jest ogromna. Każdy z gatunków może zachwycić czymś wyjątkowym. Na końcowy smak whisky ma wpływ między innymi długość leżakowania i rodzaj beczki, w której leżakuje whisky. Kraj i region, z jakiego pochodzi trunek również ma znaczenie. 

Jeśli whisky to tylko i wyłącznie na lodzie

MIT 

Szkoci twierdzą, że każdy sposób podawania whisky jest dobry. Należy pamiętać o tym, że podejście do whisky to bardzo indywidualna sprawa. Dodana do szklanki odrobina wody uwolni ukryte w whisky aromaty i smaki, natomiast za dużo lodu schłodzi nasz trunek, zatrzyma aromaty i utrudni rozpoznanie whisky. Podczas picia młodego blendu zaleca się dodanie jednej lub dwóch kostek lodu. Rozpuszczą się powoli i tym samym uwolnią aromaty i pozwolą odkryć jej charakterystyczne nuty. 

Whisky powinno się pić czystą 

MIT

Każda metoda picia whisky jest prawidłowa, o ile smakuje konsumentowi. Dodanie odrobiny wody do whisky uwypukla jej bukiet smakowy. Znane jest również powiedzenie “Nigdy nie pij whisky z wodą i nigdy nie pij wody bez whisky.” Niektóre whisky są specjalnie stworzone do picia z odrobiną coli. 

Whisky dojrzewa w butelce

MIT

Proces powstawania whisky jest długi. Jednym z najważniejszym etapów procesu powstawania whisky jest dojrzewanie w dębowych beczkach. Zabutelkowana whisky ma już postać ostateczną i przechowywanie jej w butelce nie wpływa na dalsze dojrzewanie trunku. 

Każda szkocka jest dymna i torfowa.

MIT

Whisky szkocka to bogaty wachlarz smaków i aromatów – od lekkich, owocowych do pikantnych i torfowych. Pierwsze gorzelnie stworzyły regionalne style, wynikające z lokalnych uwarunkowań środowiska. Szkocja podzielona jest na regiony i każdy z nich może przyciągnąć koneserów whisky czymś wyjątkowym. 

Ciemniejsza whisky jest starsza i lepsza.

MIT

Jest to prawda, że długo leżakująca whisky ma ciemny kolor, ale na intensywność barwy wpływa również rodzaj beczki, w której leżakował trunek. Większośc amerykańskich whiskey leżakuje w świeżych, wczęsniej nieużywanych beczkach co powoduje ciemniejszy kolor i intensywny aromat. Drogie szkockie starzone są często przez pewien czas w beczkach użytych wcześniej do leżakowania czerwonego sherry (hiszpańskie wino). Dlatego też posiadają bardzo ciemną barwę. 

Niestety niewiele osób wie, że tanie whisky również posiadają ciemną barwę. Nie jest to uwarunkowane dobrą beczką, w której leżakował trunek, natomiast niezawodny ciemny kolor wynika z dodania karmelu. Proces ten jest coraz powszechniejszy i przez to obowiązuje zasada – jeśli na etykiecie whisky nie jest napisane, że nie była barwiona karmelem to bardzo prawdopodobne jest, że była.  

Najważniejszym aspektem w degustacji whisky jest jej smak

MIT

Zwrot „degustacja whisky” może być nieco mylący, ponieważ sugeruje ocenę tylko smakową. Whisky oceniamy głównie zmysłem węchu. Stąd określenie kipera whisky – „Nos”. Powonienie to nasz najczulszy zmysł, który wpływa na całokształt oceny trunku. 

Ciekawostka: Przed wypiciem whisky, powąchaj ją. Opisowi smaku może towarzyszyć wrażenie słodyczy, kwaśności, goryczy i słoności. Możemy odczuwać chłód, rozgrzewanie, a take określać konsystencję whisky. 

Przeciętnie człowiek rozróżnia około 32 zapachy, natomiast Master Blender potrafi zidentyfikować ich ponad 80.

źródło: https://www.focusnauka.pl/artykul/fakty-i-mity-o-whisky, https://www.mojbar.pl/7-mitow-na-temat-whiskey-i-whisky/, https://www.milerpije.pl/mity-o-whisky-w-ktore-wierzyles.html