Kategorie
Aktualności w świecie whisky Pozostałe

12 krajów, które eksportują najwięcej whisky na świecie

Whiskey to alkohol, który jest produkowany z różnych rodzajów zbóż, takich jak jęczmień, czy pszenica. Zajmował on ważne miejsce w amerykańskiej kulturze, zwłaszcza w czasach rewolucji. Wynika to z faktu, że whiskey była jednym z niewielu alkoholi, które można było wyprodukować ze zbóż możliwych do uprawy w USA – destylacja whiskey z kukurydzy zyskała popularność jako jeden ze sposobów na zapobieganie marnowaniu kukurydzy.

Obecnie przemysł whisky jest wart miliardy dolarów. Według raportu GM Insights globalny rynek whisky był wart 60 miliardów dolarów w 2020 roku, a w latach 2021-2027 jego skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) będzie wzrastał o 5,9%. Ostatecznie pod koniec tego okresu jego wartość ma osiągnąć ponad 85 miliardów dolarów. Firma badawcza przypisuje ten wzrost w większości sile nabywczej konsumentów i rosnącej populacji millenialsów zdolnych do dokonywania zakupów. Według GM Insights, szkocka whisky była najpopularniejszą whisky w 2020 roku i stanowiła ponad jedną trzecią rynku przynosząc 22,8 miliarda dolarów przychodu. 

Podobnie jak innych branżach, tak i w przemyśle whiskey wykorzystuje się technologię, aby wspomóc produkcję. Na przykład szwedzka firma Mackmyra Svensk Whisky jest pierwszą na świecie firmą, która wyprodukowała whisky przy użyciu sztucznej inteligencji. Podczas gdy smaki whisky są zazwyczaj formułowane przez master blender’a, Mackmyra nawiązała współpracę z fińską firmą Fourkind, aby wykorzystać system Azure do stworzenia sztucznej inteligencji, której zadaniem jest sortowanie różnych kombinacji w celu uzyskania idealnego smaku whisky. Algorytm przeanalizował różne zbiory danych, które obejmowały preferencje klientów, istniejące przepisy, opinie ekspertów oraz kategorie beczek, aby przeanalizować 70 milionów kombinacji.

W branży whiskey, poza AI, stosowane są również inne nowatorskie podejścia technologiczne. Na przykład Cleveland Whiskey celuje w długi proces starzenia, który nadaje whiskey jej charakterystycznego smaku, zmniejszając tym jej szorstkość. Firma używa wysokociśnieniowych zbiorników ze stali nierdzewnej do wtłaczania whisky do i z drewnianych beczek. Poprawia to wydajność, spirytus nie jest odparowywany, a także skraca czas starzenia. Inna firma, Bespoken Spirits, również bierze na celownik proces dojrzewania. Wykorzystuje ona „mikro klepki”, aby wprowadzać spirytus pod ciśnieniem, co nadaje mu charakterystycznego smaku, który jest zwykle kojarzony z dębowymi beczkami.

Fala inflacji, która dotknęła konsumentów w zeszłym roku, miała swój wpływ również na rynek napojów alkoholowych. W raporcie, dyrektorzy Constellation Brands, zakomunikowali, że podczas gdy sprzedaż piwa ucierpiała z powodu inflacji, to ich trunki z wyższej półki w rzeczywistości zwiększyły swoją sprzedaż w tym okresie. Podkreślili, że działalność związana z winami i napojami spirytusowymi zwiększyła swój udział w przychodach ogółem o 7% w ujęciu rocznym.

Do wyselekcjonowania krajów, które eksportują najwięcej whisky na świecie, użyto globalnych danych eksportowych. Na liście znalazły się wszystkie znane kraje produkujące whisky:

12. Belgia

Eksport whiskey w 2021 roku: 151 mln dolarów (ok. 673 mln złotych)

Belgia jest zamożnym i rozwiniętym krajem europejskim, którego PKB na mieszkańca wynosi 62 065 dolarów. Belgia znana jest z produkcji jednych z najlepszych whisky w Europie. Jedną z najbardziej znanych belgijskich whisky jest marka Belgium Owl Jean-Louis Baltus i Etienne Bouillon. Whisky ta konsekwentnie plasuje się w czołówce najlepszych whisky na świecie. Ostatnią nagrodę zdobyłą w 2022 roku. Innym znanym belgijskim producentem whiskey jest Braeckman Distillery. Whisky Braeckman’s single grain, single barrel została nazwana europejską whisky roku w Jim Murray’s Whiskey Bible z 2021 roku.

11. Panama

Eksport whiskey w 2021 roku: 160 mln dolarów (ok. 714 mln złotych)

Panama znajduje się w Ameryce Centralnej. Jej gospodarka opiera się przede wszystkim wydobyciu zasobów naturalnych, takich jak miedź i ropa naftowa. Jednocześnie eksport whisky w 2021 roku przyniósł 160 milionów dolarów.Panamski rum RON ABUELO CENTURIA 70cl 40% jest jednym z droższych alkoholi, w cenie nawet 210 euro za butelkę i dojrzewa w beczkach po Jacku Danielu aż przez trzydzieści lat.

10. Hiszpania

Eksport whiskey w 2021 roku: 169 mln dolarów (ok. 753 mln złotych)

Hiszpania to kolejny kraj europejski o wysokich dochodach. Hiszpania posiada wiele destylarni whisky, a jedną z bardziej znanych jest Destilerias Y Crianza del Whisky. Dodatkowo, Hiszpania słynie również z beczek do whisky. Do produkcji używają beczek po sherry, które nadają whisky aromaty owocowe, korzenne i skórzane. Nową hiszpańską firmą produkującą whisky jest destylarnia Basque Moonshiners, która produkuje whisky Agot. Zdobyła nagrodę Best Single Malt w 2020 roku.

9. Niemcy

Eksport whisky w 2021 roku: 285 mln dolarów (ok. 1,2 mln złotych)

Niemcy to jeden z najbogatszych i niezwykle silnych politycznie krajów w Europie. Podobnie jak Holandia, Niemcy są również stosunkowo nowym producentem whisky, gdzie swoją pierwszą produkcję rozpoczął w 1900 roku. Bardziej znane niemieckie destylarnie whisky to Bayerwald-Bärwurzerei Spezialitäten-Brennerei Gerhard Lieb, Black Forest – Rothaus, Blackwood, Blaue Maus, St. Kilian Distillers i Schlitzer Destillerie. Spośród nich, Bayerwald-Bärwurzerei Spezialitäten-Brennerei Gerhard Lieb i Black Forest – Rothaus. Niemcy są również jednym z największych na świecie eksporterów whisky.

8. Kanada

Eksport whisky w 2021 roku: 295 mln dolarów (ok. 1,3 mln złotych)

Kanada to rozwinięty kraj Ameryki Północnej, który śledzi dużą granicę lądową z USA – swoim głównym partnerem handlowym. Kanada robi kilka różnych rodzajów whisky i ma różne marki, jak również. Niektóre z nich to Gooderham & Worts 49 Wellington, Caribou Crossing Single Barrel Canadian Whisky, Pike Creek 10 Year Old Rum Barrel Finished, JP Wiser’s 15 Year Old, Lock Stock & Barrel Lock Stock & Barrel 16 Year oraz Forty Creek Confederation Oak.

7. Holandia

Eksport whiskey w 2021 roku: 345 mln dolarów (ok. 1,5 mln złotych)

Holandia jest północno-zachodnim krajem europejskim o kolonialnej przeszłości. W porównaniu z innymi krajami europejskimi, które destylują whisky od wieków, Holendrzy są stosunkowo nowi na rynku. W Holandii znajdują się dwie destylarnie whiskey: Us Heit znajdująca się w Bolsward oraz Zuidan w Baarle-Nassau. Pierwsza z nich od 2004 roku produkuje single malt Frysk Hynder, natomiast druga wytwarza whisky pod marką Millstone. 

6. Francja

Eksport whisky w 2021 roku: 362 mln dolarów (ok. 1,6 mln złotych)

Francja to jeden z najbogatszych i niezwykle silnych politycznie krajów w Europie. We Francji znajduje się parę znanych na świecie firm produkujących whiskey, takich jak LVMH Moët Hennessy – Louis Vuitton, czy Société Européenne. Samo LVMH produkuje kilka różnych rodzajów whisky, takich jak Glenmorangie, szkocką whisky, czy single malt. Znajduje się tam także ponad trzy tuziny destylarni whisky. Niektóre z bardziej znanych nazw to destylarnia Warenghem, Distillerie des Menhirs, destylarnia Castan i Domaine Mavela.

5. Japonia

Eksport whiskey w 2021 roku: 420 mln dolarów (ok. 1,8 mln złotych)

Japonia to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów na świecie. Japońskie whisky, takie jak 10-letnia Yoichi single malt firmy Nikka, często zdobywały nagrody za najlepszą whisky. Zgodnie z nowo wprowadzanymi standardami, japońskie whisky będą musiały być produkowane w całości w Japonii, a także używać określonej części japońskich składników w ich produkcji. Największe i najstarsze japońskie firmy produkujące whisky to Suntory Holdings Limited i Nikka Whisky Distilling Co.

4. Singapur

Eksport whiskey w 2021 roku: 2,2 mld dolarów (ok. 9,8 mln złotych)

Singapur ma drugi najwyższy PKB na mieszkańca na świecie. Znajdują się tam dwie główne destylarnie: Hom Mali Rice oraz Brass Rye. Klimat Singapuru sprzyja produkcji whisky i umożliwia znaczne skrócenie czasu jej starzenia.

3. Irlandia

Eksport whiskey w 2021 roku: 1,49 mld dolarów (ok. 6,6 mln złotych)

Irlandczycy i whiskey są niemal synonimami, sama nazwa whiskey wywodzi się z języka irlandzkiego. Irlandczycy wytwarzają whiskey od XII wieku, a w kraju znajduje się ponad trzydzieści destylarni. Spośród nich najstarsze to Cooley Distillery, New Midleton Distillery, Old Bushmills Distillery i Kilbeggan Distillery.

2. Stany Zjednoczone

Eksport whiskey w 2021 roku: 1,8 mld dolarów (ok. 8 mld złotych)

Ameryka to największa gospodarka świata i supermocarstwo. Whiskey zaczęto destylować w tym kraju już pod koniec 1700 roku. Od tego czasu branża przeszła długą drogę i ma długą listę wyrobionych marek. Jedną z najbardziej znanych amerykańskich firm produkujących whiskey jest Brown-Forman Corporation, najbardziej znana z whiskey Jack Daniel’s – często nazywanej najpopularniejszą whiskey w Ameryce.

1. Wielka Brytania 

Eksport whiskey w 2021 roku: 6,3 mld dolarów (ok. 28 mld złotych)

U.K. jest dominującym graczem w globalnym przemyśle whisky. Podczas gdy brytyjski sektor whisky jest stosunkowo młody, szkocka whisky jest prawdopodobnie najlepszą whisky na świecie – fakt ten jest również potwierdzony przez 6,3 mld dolarów eksportu z Wielkiej Brytanii – więcej niż wszystkie inne pozycje na liście razem wzięte. Według danych sama szkocka whisky wniosła do eksportu 3,7 miliarda dolarów. Jedną z najbardziej znanych szkockich whisky na świecie jest Johnnie Walker firmy Diageo. Inne znane marki to Glen Deveron, GlenDronach Revival, The Singleton of Glen Ord i Chivas Regal.

Źródło: https://www.insidermonkey.com/blog/12-countries-that-export-the-most-whiskey-in-the-world-1110410/