Kategorie
Amerykańska whiskey Pozostałe

6 kobiet, które pomogły ukształtować historię whisky

Zostanie pionierem w jakiejkolwiek branży czy obszarze nie jest proste, a branża whisky w tym przypadku nie jest wyjątkiem. 

W historii zapisało się wiele świetnych nazwisk osób, które znacząco wpłynęły na jej rozwój i nadało kierunek, w którym ten trunek rozwija się do dziś. Znaczna liczby tych nazwisk należy do mężczyzn, ale we wczesnej historii zapisało się jeszcze 6 kobiet, które stworzyły solidny fundament, na którym opiera się obecny przemysł whisky.

Margie Samuels – Maker’s Mark

Nie sposób mówić o Maker’s Mark, nie wspominając o niesamowitej Margie Samuels.

To właśnie ona stoi za jednymi z najbardziej rozpoznawalnych aspektów kultowej marki, w tym między innymi za jej nazwą i projektem logo. Ponadto Margie odegrała kluczową rolę w rozwoju turystyki bourbonowej. Wsparła odbudowę kampusu Star Hill i otwarcie destylarni dla konsumentów.

Margie była geniuszem marketingu wyprzedzającym swoje czasy. Wyszła za mąż za Billa Samuelsa Sr., założyciela Maker’s Mark. Podczas gdy wspólnie pracowali nad stworzeniem przepisu na wyjątkową whisky, to właśnie ona wpadła na wszystkie pomysły brandingowe, które uczyniły tę markę tak kultową i rozpoznawalną w dzisiejszych czasach.

Sama etykieta, w starym stylu została zainspirowana XIX-wieczną butelką apteczną, którą znalazła w swoim domu. Wpadła również na pomysł charakterystycznej czerwonej woskowej pieczęci, która jest teraz znakiem towarowym Maker’s Mark.

Często mówi się, że Margie była powodem, dla którego większość ludzi kupiła swoją pierwszą butelkę Maker’s Mark, a Bill był powodem, dla którego kupili drugą.

Dziedzictwo Margie Samuels

Margie została uznana za innowatorkę, a także pionierkę wśród kobiet. Jej zasługi zostały docenione i w 2004 roku została wyróżniona w Bourbon Hall of Fame. Chociaż nie została pierwszą wyróżnioną tam kobietą, za to została jako pierwsza wprowadzoną do pracy w gorzelni.

Jej dziedzictwo żyje dzięki Maker’s Mark, które obecnie możemy podziwiać na kreatywnych projektach, które pozostały niezmienione i są w użyciu po dziś dzień.

Bessie Williamson – Laphroaig

W Szkocji w latach 30. branża whisky była zdominowana przez mężczyzn. Tak więc stwierdzenie, że Bessie Williamson była pionierką w tej branży, zupełnie nie oddaje wielkości jej wpływów w tamtym okresie.

Bessie w 1934 roku podjęła się wakacyjnej pracy jako stenografka w destylarni Laphroaig na Islay. Ostatecznie chwilowa praca zamieniła się na stała i w niedługim czasie Bessie awansowała na kierownika biura. Po wstrzymaniu działalności podczas II wojny światowej udało się jej zapobiec kradzieżom zapasów i uszkodzeniom sprzętu, które mogłyby utrudnić odbudowę produkcji po zakończeniu wojny. Po wznowieniu produkcji Williamson zajęła się sprzedażą mieszaną i zaczęła odchodzić od dotychczasowych obowiązków.

Kiedy ówczesny właściciel destylarni Laphroaig, Ian Hunter, zmarł w 1954 roku, Williamson przejęła kontrolę w firmie. Jest uznawana za jedną z pierwszych osób, która przewidziała trend na szkocką whisky single malt. To właśnie ona umieściła whisky z Islay na amerykańskiej mapie whisky.

Od 1961 do 1964 pełniła rolę rzecznika The Scotch Whisky Association i podróżowała po Stanach Zjednoczonych, prezentując whisky z Islay potencjalnym nabywcom i dystrybutorom.

Kontynuowała pracę w Laphroaig aż do przejścia na emeryturę w 1972 roku. Williamson zmarła w Gartnavel General Hospital w Glasgow 26 maja 1982 roku w wieku 79 lat.

Pod jej kierownictwem destylarnia Laphroaig przeszła znaczną rozbudowę i modernizację. Odegrało to kluczową rolę w przekształceniu kultowej firmy produkującej szkocką whisky w rozpoznawalną na całym świecie markę, którą jest dzisiaj.

Rita Taketsuru – Nikka

Większośc osób może kojarzyć Rita Taketsuru jako żonę Masataki Taketsuru, założyciela Nikka Whisky, ale była ona zdecydowanie kimś więcej niż tylko wspierającą żoną.

Urodziła się w Szkocji w szkocko-japońskiej rodzinie. Studiowała chemię na Uniwersytecie w Glasgow, co Masataki uważał za duży atut zważywszy, że marzył o „robieniu prawdziwej whisky z Japonii”.

Rodziny Rity i Masataki były przeciwne ich małżeństwu. Jednak pomimo sprzeciwu obu rodzin i trudności związanych z II wojną światową, Rita była nieustępliwa. Wspierała finansowo przedsięwzięcia męża i stworzyła nieocenioną sieć kontaktów, które pomogły mu odnieść sukces w tej branży. Jej wysiłki przyniosły jej przydomek „Matka japońskiej whisky”.

Uczyła języka angielskiego, grała na pianinie, a nawet po śmierci w 1961 roku zdobyła ogólnopolską sławę. W 2014 roku wyemitowano serial telewizyjny „Massan” oparty na życiu Masataki i Rity.

Na jej cześć ulica w Yoichi w Japonii została nazwana „Rita Road”. Rita jest inspirującym przykładem nieustępliwości, o której się nie zapomina.

Helen i Elżbieta Cumming – Cardhu

Helen Cumming była niezwykłą postacią i zaradną kobietą znaną ze swojej odwagi i energii. Prowadziła destylarnię Cardhu w Archiestown i była dobrze znana ze swoich kreatywnych sposobów unikania opodatkowania alkoholu.

Kiedy przychodzili poborcy podatkowi, zamieniała destylarnię w piekarnię i wywieszała czerwoną flagę nad domem, aby zasygnalizować innym gorzelniom, że są w mieście. Pomimo tego, że ostatecznie przekazała destylarnię swojej synowej Elżbiecie, Helen nadal była aktywną częścią biznesu do lat 90-tych. Dożyła do swoich 98 urodzin.

Pod przewodnictwem Helen Elizabeth rozbudowała destylarnię, kupując nowy sprzęt o znacznie większej pojemności. Produkcja potroiła się w ciągu 10 lat, a Cardhu zaczęło sprzedawać swoje słody jako składnik mieszanek Johnnie Walker.

W 1893 roku Elizabeth sprzedała firmę bezpośrednio Johnniemu Walkerowi, czym zabezpieczyła przyszłość swojej rodziny.

Ethel Greig „Miss Babs” Robertson – Edrington

Ethel Greig Robertson, znana pieszczotliwie jako „Miss Babs”, była niezwykle wpływową postacią w branży whisky w XX wieku.

W 1961 roku, po śmierci ojca, wraz z siostrami odziedziczyła destylarnię. Założyła wtedy The Edrington Group, aby zapewnić im niezależność i odeprzeć próby przejęcia przez większe firmy. Panna Babs była znana ze swojej przenikliwości biznesowej i standardów etycznych, co znalazło odzwierciedlenie w utworzeniu wraz z siostrami The Robertson Trust — największego niezależnego funduszu charytatywnego w Szkocji.

W życiu osobistym Miss Babs była poszukiwaczką przygód, która uwielbiała polować na jelenie i jeździć Aston Martinami. Niestety to ostatnie hobby doprowadziło do jej śmierci w wyniku wypadku samochodowego. Zginęła w wieku 82 lat.

Była naprawdę niezłomną siłą, która pomogła ukształtować przemysł whisky, dając przykład dbałości zarówno o produkt, jak i tych, którzy go tworzą.

Źródło: https://whiskeyraiders.com/guides/whiskey-history/6-trailblazing-women-who-helped-shape-whiskey-history/