Kategorie
Aktualności w świecie whisky Amerykańska whiskey

Wyniki plebiscytu “The American Whiskey Masters 2023”

Amerykański sektor whiskey charakteryzuje się siłą i odpornością, a jego marki są coraz popularniejsze za granicą. Coroczny test smaku pokazał, jak dużym wyborem mogą cieszyć się konsumenci w tej kategorii. 

W ciągu ostatnich dwóch dekad eksport amerykańskich napojów spirytusowych wzrósł prawie czterokrotnie. Dane amerykańskiej Rady ds. Alkoholi Destylowanych (Discus) wykazały, że wartość napojów spirytusowych wysyłanych za granicę wzrosła z 551 mln USD w 2002 r. do 2,1 mld USD w 2022 r., kiedy już 42 stany eksportowały za granicę. 

Ponad połowa tej sprzedaży pochodziła z amerykańskiej whiskey, która w zeszłym roku stanowiła 62% eksportu wyrobów spirytusowych – równowartość 1,3 mld USD. Jednak liczba ta, z powodu trwających taryf karnych, które nadal utrudniają sprzedaż amerykańskiej whiskey, pozostaje poniżej poziomów sprzed pandemii.

Niemniej jednak wydaje się, że ta kategoria jest w kiepskim stanie, jednakże tegoroczny American Whiskey Masters udowodnił, że na rynku jest mnóstwo wysokiej jakości produktów, które zadowolą fanów whiskey.

Armia sędziów

Do spróbowania zgromadzono małą armię sędziów, którzy mieli ocenić zgłoszenia obejmujące wszystko – począwszy od bourbonów i whiskey z Tennessee, aż po wyroby na bazie żyta i single malty. Wydarzenie odbyło się w Merchant House w Londynie, a w pierwszym panelu udział wzięli: Alan Uresti, szef mixologii w Annabel’s Mayfair w Londynie; Nuno Fechy, główny barmana w Merchant House; oraz Melity Kiely, redaktorka The Spirits Business i przewodnicząca The Global Masters Competitions (GSMC), która kierowała grupą.

Drugi zespół składał się z Nicolii Carruthers, zastępczyni redaktora naczelnego The Spirits Business, edukatora ds. trunków Antony’ego Mosssa i Claire Filer z Ginesthesia.

Evan Prousaefs, główny barman w Sexy Fish w Londynie, prowadził panel, w którym znaleźli się Mark Jennings, specjalista od marketingu i pisarz, oraz Nick Larsson-Bell, starszy nabywca ds. alkoholi i piwa w Harvey Nichols.

Toshio Ueno, wiceprezes i instruktor wykonawczy w Sake School of America, utworzył panel z Joyce Chou, kierownikiem projektu tłumaczenia WSET, oraz Marie Cheong Thong, edukatorem ds. jedzenia i napojów, która przewodniczyła grupie.

Tobias Gorn, współzałożyciel i starszy partner w International Drinks Specialists, przewodniczył piątemu panelowi. Oceny obok niego wydali Dan Greifer, menedżer The Proofing Room w Spitalfields, i Ruchira Neotia, konsultantka ds. doświadczenia związanego z napojami dla Darjeeling Express w Londynie.

Matt Chambers, pisarz zajmujący się whiskey i trunkami oraz współzałożyciel bloga Whisky For Everyone, prowadził zespół składający się z: specjalistki od whiskey Renaty Ma z Grain & Glass oraz Herchelle Perez Terrado, założycielki Drinks Partnership.

Ostatni zespół tworzyli David T Smith, pisarz i konsultant ds. trunków oraz współzałożyciel Craft Distilling Expo, który przewodniczył Keeganowi Menezesowi, niezależnemu konsultantowi ds. rumu, i Julii Nourney, niezależnej konsultantce ds. trunków.

Nie zajęło to zbyt wiele czasu, aby wytypować pierwszego mistrza dnia – 1792 Small Batch. Produkty spod znaku Sazerac zdobyły najwyższe wyróżnienie w kategorii “Bourbon – Premium”, która skupiała się na Bourbonach w cenach do 30 funtów (ok. 156 zł). Sędziowie zauważyli „klasyczne” orzechowe nuty „kruchego masła orzechowego”, które towarzyszyły „bardzo owocowemu” aromatowi „dojrzałego banana i skórki gruszki”.

Dwa złote medale – Bowman Brothers Small Batch i Four Roses Bourbon – zrobiły wrażenie na sędziach ze względu na standard dostępny w tej kategorii cenowej. Smith zachwalał: „Absolutnie znakomite. Jak wspaniale, że istnieje taka różnorodność stylów dostępnych za mniej niż 30 funtów.”

Imponujące wyniki

Kolejny przedział wybitnych whiskey typu super-premium Bourbon, w cenach od 31 do 50 funtów, dostarczył równie imponujące wyniki. Dwanaście medali złotych zostało przyznanych w tej rundzie, ale to dwa Mistrzowskie tytuły naprawdę się wyróżniły.

Oba tytuły Mistrza zdobyła firma Sazerac – jeden dla WL Weller Single Barrel i drugi dla WL Weller Full Proof.

Bourbon WL Weller Single Barrel oferował wyczuwalne „karmelizowane, prażone orzechy”, prowadzące do „migdałów, kokosa, złożoności i bogactwa” na podniebieniu. „Śmiała o długotrwałym smaku – świetnie pasuje z mieszalnikiem”, powiedziała Cheong Thong.

Wersja Full Proof miała nuty podobne do „imbiru, jabłka, karmelu”, prowadzące do „długiego finiszu, bardzo dobrego posmaku i bardzo bogatej tekstury”.

Wśród zwycięzców ze złotej kategorii znalazła się Tincup 10 Years Old, z nutami „migdałów, wanilii i skóry”. Wilderness Trail Bourbon – High Rye również zdobył złoty medal za smaki „syropu klonowego i prażonych orzechów”.

Kolejne sukcesy ultra-premium Bourbonów przyszły w następnej części, gdzie wyrażenia w kategorii cenowej od 51 funtów wzwyż zostały poddane próbie. Do listy medali Mistrza dołączyły Eagle Rare 17 Years Old i William Larue Weller. Eagle Rare 17 Years Old dostarczył „ładnego aromatu słodkiego kawy”, prowadzącego do „jedwabistej tekstury z nutką ciepła i przypraw”. William Larue Weller został doceniony za „dobrze wyważoną wyższą zawartość alkoholu na poziomie 62,35%, uzupełnioną słodyczą karmelu i lekką mineralnością”.

Wśród sześciu medali ze złotej kategorii znalazł się Never Say Die Barrel Strength Bourbon, który sędziowie opisali jako „nutkę polerowanych mebli, lepkie krówki i świeżą tytoniową woń – dobrze znosi wodę”.

Dowodem, że wiek to tylko liczba, była runda “Bourbon – Bez Oznaczenia Wiekowego”, w której kolejne trio Mistrzów utrzymało wysoki standard utrzymany do tej pory. Old Emmer Cask Strength był jednym z laureatów Mistrza. Smith odkrył nuty „kremówki, toffi, banana i ciasta banoffee” w aromacie, z „dobrą integracją alkoholu i maślanością” na podniebieniu.

EH Taylor Barrel Proof również zdobył medal Mistrza, podobnie jak jego partner EH Taylor Single Barrel.

Barrel Proof został okrzyknięty jako „bogaty, słodki i owocowy”, a Single Barrel został pochwalony za smaki „masła karmelizowanego, słodkiej kukurydzy, przyprawionego karmelu i prażonego dębu”.

Trzynaście medali z kat. “złotych” również zostało przyznanych w tej kategorii, w tym Bondstone Cask Strength, opisany jako mający „urokliwe, bogate nuty winne z pewnym owocowym aromatem”.

McFarlane’s Reserve Select również zdobył złoty medal, podziwiany za „słodki i pikantny nos” oraz „nuty cynamonu i słodyczy” na podniebieniu.

Moss powiedział o całej kategorii: „Bardzo solidny poziom jakości, spójny ze stylem. Użycie dębu było naprawdę wyraziste. Żadne z nich nie wydawały się niedojrzałe lub niewystarczająco dojrzałe.”

Filer podobało się, że uczestnicy pokazali „charakterystyczny charakter Bourbona. Solidna runda – wszystko było wyraźnie zgodne ze stylem i surowymi materiałami.”

Bourbony w wieku do siedmiu lat również zostawiły trwałe wrażenie na sędziach, zdobywając dwa tytuły Mistrza, pięć złotych medali i jeden srebrny. Durant & Booth Kentucky Bourbon zdobył najwyższy tytuł Mistrza za „wyraźny balans między aromatem skórki pomarańczowej a słodkimi nutami pekanowymi – świetny”.

Tymczasem zwycięska w kategorii Mistrza whiskey 291 E Colorado Whiskey Batch #11 była obchodzona za „bardzo ekspresyjny” aromat nosa, a podniebienie przyniosło „intensywny smak kukurydzy, dużo toffi, karmelu i wpływu owoców pestkowych”.

 Cztery solidne złote medale zdobyło Bourbony – Dojrzałe powyżej 8 lat, w tym Arizona Bottled In Bond Bourbon. Whiskey okazało się być „dojrzała, złożona i pełna smaku”. Eagle Rare 10 Years Old również zdobył złoty medal za „pełne ciało i złożony” profil.

Zakończywszy ocenę Bourbona, sędziowie zwrócili swoją uwagę na Tennessee – Super Premium, w cenach od 31 do 50 funtów. Premium Whiskey Uncle Nearest zdobył dwa złote medale w tej kategorii, w tym jeden za Whiskey 1884 Small Batch. „Dodatkowa słodycz i pikantne nuty w nosie, z słodyczą na podniebieniu i długim finiszem”, powiedzieli sędziowie.

 W kategorii ultra-premium, obejmującej whiskey z Tennessee w cenach od 51 funtów wzwyż, Tennessee Whiskey Leiper’s Fork zdobył złoty medal. „Pełne ciało, muskularne i pikantne”, entuzjastycznie stwierdzili sędziowie.

Proximo Spirits zdobył dwa złote medale w kategorii Single Malt – Super Premium, dla butelek w cenach od 41 do 60 funtów. Whiskey Stranahan’s Sherry Cask zdobyła złoty medal za „intensywne aromaty świeżego dębu amerykańskiego, wanilii i przypraw”. Złoty medal zdobyła także Stranahan’s Original, doceniona za „czekoladowy” profil, „elegancję, śmiałe smaki i długi finisz”.

Stranahan’s Diamond Peak zdobyła tytuł Mistrza w kategorii ultra-premium single malt, imponując sędziom „niezwykłym” nosem i „eleganckim, pełnym ciałem, pikantnym i długim” podniebieniem.

Podczas degustacji whiskey jednobarwnej z oznaczeniem wieku, firma Luxco zdobyła złoty medal za Yellowstone American Single Malt w rundzie Single Malt – do 7 lat. Sędziowie cieszyli się z „pięknych nut owoców sadowniczych i płatków zbożowych” tej whiskey.

W ostatniej rundzie whiskey bez oznaczenia wieku, Stranahan’s zdobył kolejny złoty medal za Stranahan’s Blue Peak, który sędziowie opisali jako „słodki i pikantny”. Virginia Distillery Company zdobyła trzy złote medale za: „trawiasto-złożoną”, single malt o nazwie Courage & Conviction; „bardzo owocowy i bogaty” Courage & Conviction Double Cask Reserve; oraz „duży, krzepki” Courage & Conviction Sherry Single Cask Whisky.

Następnie przyszła kolej na inną rosnącą kategorię amerykańskiej whiskey: Rye. W kategorii Rye – Super Premium (31-50 funtów), Rye Whiskey JA Frey & Co Finished in Pinot Noir Casks zdobyła złoty medal. Nuty smakowe obejmowały „pieprz, wanilię i przyprawy”.

Złoty medal zdobyła także Wilderness Trail Rye, która podobnie jak Bourbon, miała nuty charakterystyczne dla stylu, ale również „pełne ciało, pikantność i słodycz wanilii”.

W najwyższym segmencie cenowym ultra-premium whiskey seigle sprzedawanej za 51 funtów lub więcej, Sazerac zdobył tytuł Mistrza za Thomasa H Handy’ego. Kiely stwierdził, że whiskey ma „urokliwą żywiczną jakość, trochę polerowanego mebla, daktyli medjool i lepkie krówki”.

Sazerac Rye 18 Years zasłużył na złoty medal za nuty „czerwonych owoców i pewnych przypraw”.

W segmencie whiskey seigle z oznaczeniem wieku Fame & Misfortune Cask Strength Rye zdobyła tytuł Mistrza w kategorii Rye – do 7 lat. Nuty smakowe obejmowały „głębokie ziołowe nuty chleba żytniego – głębokie, bogate i tajemnicze”. Lot otrzymał wsparcie od sześciu medali złotych, w tym Reinheart Rye Whiskey z nutami „zapiekanego ciasta pekanowego i syropu klonowego”.

Ma zauważyła: „Uwielbiam tę kategorię, z niektórymi smakowitymi whiskey – tak dobre i świetnie widzieć tak dobrą jakość z mnóstwem ciemnych nut kawowych.”

Perez Terrado dodała: „Bardzo spójny profil smakowy na całym obszarze. To były dobre przykłady, bez zbyt szalonych czy eksperymentalnych rzeczy; bardzo dostępne style.”

Gdy eksperci przeszli do kategorii Rye – do 8 lat, kolejne złoto zostało odkryte w whiskey Prosperous & Penniless Rye Whiskey. Whiskey dostarczyła „dużo czekolady z nutami fasolki tonka”.

Ostatnia kategoria whiskey seigle, Rye – Bez Oznaczenia Wiekowego, przyniósł kolejnego Mistrza: 291 All Rye 100% Rye Malt Colorado Whiskey. Panel Kiely’ego zauważył, że whiskey ma „lekko czekoladowy aromat, bogatą, aksamitną teksturę, owoce, orzechowość – bardzo unikalne”. „Przystępny i zrównoważony” EH Taylor Straight Rye zdobył złoty medal w tej kategorii.

W przedostatniej rundzie, Inne Ziarna, Tincup Original imponował panelistom swoim „eleganckim” profilem i „dobrą integracją alkoholu”. Te cechy w połączeniu z nutami „drewna i orzechów” zaowocowały Mistrzowskim medalem dla tej whiskey.

Udowadniając, że aromatyzowane whiskey można zrobić dobrze, była Ole Smoky Distillery, która zdobyła tytuł Mistrza w ostatniej rundzie: Flavoured Whiskey. Sędziowie zgodzili się, że Peanut Butter Whiskey jest „bardzo ekspresyjny i dobrze zrobiony”, z „nutami orzechów ziemnych i intensywnego kakao”.

Standard Złotego i Mistrza roku 2023 pokazuje, że amerykańscy producenci whiskey utrzymują wysoki standard, obejmując szeroki zakres stylów i smaków. Wyjątkowa jakość widoczna w konkursie sprawiła, że wybór Mistrza Smaku Amerykańskiej Whiskey stał się jeszcze trudniejszy.

Jednak było jedno wrażenie, które wyróżniło się spośród reszty i zasłużyło na najwyższe wyróżnienie tego dnia: Eagle Rare 17 Years Old. „Silna mineralność i ogromna złożoność” tej whiskey sprawiły, że stała się ona ulubieńcem ekspertów.

„Patrząc na wyniki tego roku, nie jest to niespodzianką, że amerykańska whiskey nadal buduje pozytywną opinię wśród jej miłośników”, zauważył Kiely. „Jeśli ten standard produkcji będzie kontynuowany, nie ma ograniczeń dla sukcesu, jaki może osiągnąć ta kategoria – i niewątpliwie istnieje gotowa publiczność miłośników whiskey, którzy z niecierpliwością oczekują na to, co producenci amerykańskiej whiskey zaprezentują w przyszłości.”

Źródło: https://www.thespiritsbusiness.com/2023/08/the-american-whiskey-masters-2023-results/